הבלוג

חדשות נדל"ן

תמ”א 38 התחדשות עירונית

תמא 38

תמ”א 38

התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה אושרה בשנת 2005 על ידי ממשלת ישראל, והיא נועדה להמריץ דיירים, שגרים בבניין אשר נבנה לפני ה-1.1.1980 לחזק את ביתם מפני רעידות אדמה. זאת, תוך קבלת הטבות משמעותיות.
הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רשאית לאשר לגבי מבני מגורים הזכאים לזכויות הבנייה מכוח התמ”א, לאשר את אחת או יותר מהפעולות הבאות:
• חיזוק המבנה בלבד, ללא תוספות בנייה.
• סגירה ומילוי של הקומה המפולשת לשם בניית דירות חדשות, או לשם הרחבת שטח הדירות שבקומה הראשונה.
• הקמת עד שתי קומות בהן ניתן לבנות דירות חדשות או להרחיב את שטח הקומה שמתחת, או הקמת אגף נוסף בשטח של שתי קומות טיפוסיות בבניין הקיים לשם בניית דירות חדשות.
• הקמת קומה חלקית נוספת בשטח של עד מחצית משטח הקומה שמתחתיה. השטח יכול לשמש להוספת יחידות דיור או להרחבת הדירות שבקומה מתחת.
• חיזוק המבנה והרחבת יחידות הדיור הקיימות (עד 25 מ”ר ברוטו לכל דירה); התוספת חייבת לכלול ממ”ד (12 מ”ר ברוטו ו- 9 מ”ר נטו).
בבניינים שאינם בנייני מגורים, רשאית הוועדה המקומית לאשר תוספת קומה אחת או תוספת אגף בשטח קומה טיפוסית.
התמ”א מאפשרת גם הוספת מעלית, ודורשת הצגת פיתרון חנייה עבור הדירות החדשות.
במאי 2012 אושר התיקון השלישי לתמ”א 38, המאפשר תוספת של עד 2.5 קומות לבניין המחוזק במסגרת התוכנית, על מנת לעודד את יישומה.
במסגרת תמ”א 38 ניתן פטור מלא מהיטל השבחה וכן ממס שבח. כמו כן, היזם לא יהיה מחויב במס גם על שירותי בנייה על פי תוכנית החיזוק.

רגע לפני שעוזבים....

מצטרפים לרשימת תפוצה איכותית ומקבלים תכנים איכותיים ושווים

מלאו שם וכתובת מייל, ותתחילו לקבל מעת לעת מיילים הכוללים מידע מקצועי בתחום הנדל”ן, הזדמנויות נדל”ן שוות, והצעות עסקיות לפני כולם. אז למה אתם מחכים…

דילוג לתוכן